České stolní tenistky cestovaly do Tokia s cílem zařadit se mezi nejlepších dvanáct týmu světa. Trenér Pavel Krpec měl k dispozici stabilizovaný kádr hráček, které na loňském ME ve Schwechatu vybojovaly bronzové medaile. Postupové ambice zhatil poslední zápas ve skupině s Ukrajinou. Nakonec z toho byla patnáctá příčka a záchrana v Championships divizi, kterou české stolní tenistky vybojovaly, byť s notnou dávkou štěstí, v závěrečném utkání se Srbskem. "Hodnocení mistrovství světa družstev bych začal tím, co jsem říkal po utkání s Ukrajinou. Našim cílem byl postup mezi dvanáct nejlepších týmů a to se nám, bohužel, nepodařilo. Konečné 15. místo je sice lepší než na posledním MS v roce 2012 v Dortmundu, kde jsme skončili na 18. místě, ale jinak si myslím, že máme navíc, než jsme v Japonsku předvedli. V Tokiu jsme sehráli dvě opravdu velmi vypjatá utkání. S Ukrajinou o postup mezi dvanáctku nejlepších jsme prohráli 1:3 a o záchranu v Championships divizi jsme vyhráli se Srbskem 3:2. Takže bych to s odstupem hodnotil, že pro mě osobně je to zklamání, ale na druhou stranu to určitě není nějaký propadák," ohlédl se za právě skončeným MS družstev v Tokiu reprezentační trenér žen Pavel Krpec.

Pohled na zaplněné tribuny tokijské haly Yoyogi Gymnasium

Stolní tenisté České republiky dlouho bezezbytku plnili roli největšího favorita druhé divize. Suverénně vyhráli základní skupinu E a následně uspěli i ve čtvrtfinálovém utkání s Egyptem. Zdálo se, že je to s návratem do Championships divize na nejlepší cestě. Jenže pak přišlo rozhodující utkání s Itálií, které českým stolním tenistům vůbec nevyšlo. “Zápas s Itálií začal Kony s Bobocicou velmi dobře a vyhrál první set. Pak byla škoda, že ve druhém setu za stavu 5:5 udělal dvě lehčí chyby a set prohrál. V poslední sadě za stavu 9:9 zkazil nahraný flip na forhendu a při tak vyrovnaném utkání takové chyby často rozhodují. Dima ve druhém utkání se Stoyanovem bohužel nezopakoval výborný výkon s dopoledního zápasu s Egyptem. Nemohl se dostat do tempa, byl pomalejší a bez agresivity, a to se projevilo na dalším průběhu celého utkání. Pavel nastupoval v utkání s Muttim za stavu 0:2 a věděl, že musí vyhrát, jinak by byl konec. Ze začátku zápasu špatně přijímal, ale pak se jeho hra podstatně zlepšila. Od stavu 0:2 Pavel hru zpřesnil, hrál více přes forhend soupeře a srovnal stav na 2:2. V pátém setu bez nervů hrající Ital zahrál pár výborných úderů, a nás to i přes bojovnost hráčů odsoudilo k nečekaně jasné porážce,“ vrátil se Josef Plachý ke klíčovému utkání s Itálií, které rozhodovalo o úspěchu a neúspěchu na MS v Tokiu.

Druhou divizi mužů nakonec vyhráli stolní tenisté Anglie (foto: ITTF.com)

Porážka 0:3 s Itálií v semifinále II. divize znamenala konec nadějí na přímý postup do elitní Championships divize. Češi obsadili společně se Slováky až 27. příčku. “Určitě je to velké zklamání, protože jsme na MS jeli s jediným cílem a tím byl postup do elitní divize. Věděl jsem, že zápasy ve skupině budou pro nás spíše na rozehrání a rozhodující budou až utkání v play-off. Ve čtvrtfinále s Egyptem jsme to po velkém boji zvládli a věřil jsem, že nás to do rozhodujícího zápasu nakopne a zápas s Itálií vyhrajeme. Opak ale byl pravdou. Myslím si, že jsme zápas s Itálií nezvládli a proto jsme prohráli 0:3,“ dodal Josef Plachý.

Čeští stolní tenisté to ale stále mají v podstatě ve svých rukou. Pokud se jim podaří uhrát na turnajích ITTF World Tour slušné výsledky a dostanou se před MS družstev v roce 2016 ve světovém žebříčku co nejvýše, zajistí jim to účast v elitní Championships divizi…

Světová elita se příští rok sjede do čínské Šanghaje, kde se uskuteční šampionát jednotlivců. Mistrovství světa družstev ve stolním tenisu pak bude v roce 2016 hostit Kuala Lumpur.